Норовирусна инфекция

Норовирус е причината за възникнал взрив от гастроентероколит сред 27 деца в ДГ „8-ми март“ – филиал, гр. Пловдив.

   В РЗИ Пловдив се получи резултат от изследване в НЦЗПБ гр. София на заболели 8 деца от детското заведение и 5 контактни родители. Положителен резултат за норовирусна инфекция се доказва при 3 от децата и 1 родител. При останалите инфекцията е протекла леко и е отзвучала към момента на вземане на пробата.

 

  Норовирусната инфекция е стомашно-чревно заболяване при хората, причинено от вируси от род Norovirusнасемейство Caliciviridae.

  Норовирусите понастоящем са водещ етиологичен причинител на вирусни гастроентерити при хора от всички възрасти в световен мащаб.

  Норовирусите са силно контагиозни (по-малко от 10-20 вирусни частици са достатъчни, за да предизвикат клинично проявена инфекция), бързо се разпространяват и могат да засегнат практически всеки. Те са силно устойчиви в околна среда (извън клетката-гостоприемник могат да запазят жизнеността си до няколко седмици), издържат неколкократни замразявания и размразявания, както и нагряване до 600С.

  Клинична картина

            Инкубационният период е кратък (12-48 часа).

  Най-честите симптоми са:

  • Обилно и многократно повръщане (водещ симптом);
  • Диария (воднисти изхождания без примеси на слуз и кръв);
  • Гадене;
  • Стомашни и коремни болки.

   По-рядко срещани симтоми са:

  • Повишена температура, втрисане;
  • Главоболие;
  • Неопределени болки по тялото.

   Особено уязвими са децата, пациентите в напреднала възраст и хората с придружаващи заболявания или отслабена имунна защита. Най-честото усложнение е тежката дехидратация в резултат на профузно повръщане и диария. Обикновено заболелите се възстановяват в рамките на един или два дни. Излъчването на вирус в изпражненията обаче продължава няколко дни след отзвучаване на симптоматиката. Понякога симптомите са леки и продължават около седмица. Около 1/3 от инфектираните не разгръщат клинична картина. Няма съобщени дълготрайни неблагоприятни последици за здравето след инфекция с норовируси.

Сезонност, разпространение, източник на инфекцията

    Норовирусни инфекции се наблюдават повсеместно и целогодишно, но пикът на инфекциите в страните с умерен климат обикновено е през зимата. Въпреки че инкубационният период е сравнително кратък, източника на инфекцията в повечето случаи е трудно да бъде установен, поради много малката инфекциозна доза и честото безсимптомно отделяне на вируса.

Механизъм, пътища и фактори на предаване

   Предаването на инфекцията става основно по фекално-орален механизъм, но е възможно и контактнобитово заразяване. По време на един взрив на норовирусен гастроентерит могат да се наблюдават няколко различни пътища на предаване. Заразяването с норовируси се осъществява най-често чрез:

  • Поглъщане на храна или течности, замърсени с норовируси;
  • Допир до замърсени с норовируси повърхности и случаен допир до устата;
  • Пряк контакт с болен и/или наскоро преболедувал норовирусна инфекция (както и споделяне на общи съдове и прибори за храна, тоалетни принадлежности, санитарни и тоалетни помещения).

   Повръщането, което е основен симптом на норовирусната инфекция, води до формирането на аерозоли с високо съдържание на вирусни частици, които лесно и бързо замърсяват околните повърхности. Тъй като норовирусите са изключително устойчиви в заобикалящата среда и оцеляват дълго (дни, седмици) върху различни повърхности, околната среда служи като фактор за разпространение на нови инфекции.

Възприемчивост и имунитет

   Възприемчивостта е висока. Практически всеки може да се зарази и разболее от норовирусен гастроентерит и то няколко пъти в живота си. Имунитетът след преболедуване е краткотраен (до няколко месеца) и е специфичен само към конкретния вирусен щам.

Имунопрофилактика и лечение

   Не съществува ваксина срещу норовирусите.

   Не съществува етиологично лечение на норовируната инфекция. Лечението е симптоматично.