ОТНОСНО ПИЕНЕТО НА ВОДА В ДЕТСКИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ И СЛУЧАИТЕ НА ВНАСЯНЕТО НА ЛИЧНА БУТИЛКА В ТЯХ
Във връзка с постъпило в Министерство на здравеопазването (МЗ) писмо относно пиенето на вода в детските заведения и възможността за внасянето на лична бутилка, Ви уведомяваме следното:
Съгласно действащото законодателство директорите на детските заведения ръководят, контролират и отговарят за цялостната им дейност.
Детските градини са обекти с обществено предназначение, в които задължително се осигуряват нормативно определените условия за отглеждане, възпитание и обучение на подрастващите. Дейността на детските заведения се организира така, че да бъдат спазвани всички действащи разпоредби на националното и европейско законодателство.
Като отговорни за цялостната дейност на детското заведение директорите на детските градини организират и осъществяват дейността им чрез Правилник, в който подробно са разписани всички дейности, свързани с режима на отглеждане, възпитание и обучение на децата. В тази връзка организацията на работа, вкл. и организацията на процесите, свързани с пиене на вода в детските заведения е ангажимент и задължение на директора на детското заведение и следва да се извършва по строго разписани правила и ред.
В допълнение Ви предоставяме следната информация:
Към настоящия момент нормативните документи, определящи здравните изисквания към детските заведения са: Наредба № 3 за здравните изисквания към детските градини (обн., ДВ, бр. 15 от 2007 г., посл. изм., от 2019 г.), Наредба № 26 за устройството и дейността детските ясли и детските кухни и здравните изисквания към тях (обн., ДВ, бр.103 от 2008 г., последно изм. от 2019 г.).
Посочените по-горе нормативни актове регламентират, че в детските заведения задължително се осигурява и използва питейна вода, отговаряща на изискванията на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели (обн. ДВ, бр. 30 от 2001 г., посл. изм. и доп. ДВ, бр. 6 от 2018 г.).
Съгласно действащото законодателство водоснабдителните дружества носят пълната отговорност за доставянето на питейна вода на крана при потребителите, отговаряща на изискванията за безопасност и качество. Освен всичко друго водоснабдителните организации провеждат регулярен мониторинг по отношение качеството и безопасността на питейната вода на крана при потребителя в пълен обем и обхват.
Министерство на здравеопазването, чрез 28-те Регионалните здравни инспекции (РЗИ), провежда контролен мониторинг на питейната вода на крана при потребителя, вкл. и по отношение изпълнение на задълженията на ВиК операторите. Информация за резултатите от провеждания контролен мониторинг от страна на РЗИ Пловдив може да намерите на официалната интернет страница на инспекцията.
Във всички случаи, в които РЗИ Пловдив установи и/или получи информация за влошено качество на питейната вода органите на държавния здравен контрол дават необходимите предписания за конкретни мерки, с оглед недопускане на риск за човешкото здраве, вкл. когато е необходимо ограничават ползване на питейната вода, като дават допълнителни указания към обектите с обществено предназначение, каквито са и детските заведения, по отношение осигуряването им с безопасна питейна вода, като в някои конкретни случаи, но за определен период от време, могат да препоръчат и използването на бутилирана вода.
В допълнение по отношение на бутилираните води, Ви предоставяме следната информация:
В европейското и националното законодателство са определени изискванията към състава на натуралните минерални води, които могат да се бутилират и пускат на пазара. Тези води, съгласно изискванията на чл. 4б, ал. 3 от Закона за храните и в съответствие с чл. 1, § 5 на Директива 2009/54/ЕО, се включват в списък на признатите натурални минерални води в Република България. Същият е утвърден от министъра на здравеопазването със Заповед № РД-01-73 от 20. 02. 2017 г. (обн. ДВ, бр. 23 от 2017 г.). Списъкът на признатите натурални минерални води в ЕС, в т.ч. и в България в консолидиран вид можете да намерите на интернет адрес: http://ec.europa.eu/food/food/labellingnutrition/water/index_en.htm. На интернет страницата на Министерство на здравеопазването в раздел „Административно обслужване“ – подраздел „Регистри”, част „Минерални води” е публикуван списък на издадените сертификати за минерални води, в които са посочени и данни относно техния състав.
Законодателството в тази област дава възможност при определени условия да се бутилират и пускат на пазара натурални минерални води, които по своя състав не са подходящи за ежедневна консумация от лица от всички възрасти. Такива са например минералните води, съдържащи флуорид над 1,5 мг/л. Задължително условие съгласно изискванията на чл. 22, ал. 3, т. 5 от Наредбата за изискванията към бутилираните натурални минерални, изворни и трапезни води, предназначени за питейни цели е върху етикета на потребителските опаковки на такива води да се поставя надписа „Съдържа флуорид над 1,5 mg/l. Не е подходяща за всекидневна употреба от кърмачета и деца под 7-годишна възраст”.
Такива бутилирани натурални минерални води не следва да се предлагат регулярно на децата до 7 годишна възраст в детски заведения.
Преценката дали една национална натурална минерална вода може да се предлага на деца до 7 години следва да се прави преди всичко въз основа на нейното съдържание на флуор и цитирания по-горе надпис на етикета, който производителят е задължен да постави, а не на основание на други атрибути, като цвят на етикета, цвят на капачките и бутилките, символи и графични знаци поставени върху етикета и др.
Обръщаме внимание, че освен бутилирани натурални минерални води, на пазара се предлагат и редица бутилирани изворни и трапезни води. Същите, съгласно изискванията, по своя химичен състав трябва да отговарят на изискванията на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели и следователно могат да се предлагат без ограничения на деца до 7 годишна възраст в организирани детски колективи в детски заведения при спазване на законоопределения ред описан по-долу.
Министерство на здравеопазването, чрез Регионалните здравни инспекции не еднократно е давало указания до кметовете на общини, като принципал на детските заведения, до директорите на учебните и детски заведения на територията на съответната община по отношение възможностите за използване на бутилирана вода в тях, а именно:
- предлагането в учебните и детски заведения на бутилирана минерална, изворна и трапезна вода, в случаите в които обектите са захранени с питейна вода и няма издадени ограничения от здравните власти за нейното използване, се извършва с решение на директора на съответното заведение. Доставката, приемането, съхранението, използването и предлагането на бутилираната вода се организира от директора, а не от родителите на детските заведения, при стриктно спазване изискванията на Закона за храните и подзаконовите нормативни актове към него;
- при условие, че на децата се предлага вода от диспенсъри, следва детското заведение да има сключен договор със специализирана фирма, която отговаря за периодичното им почистване и дезинфекция. Използването в организирани колективи на диспенсъри, на които не се извършва периодична профилактика, може да доведе до възникване на редица проблеми, свързани както с качеството, така и с безопасността на водата, която се ползва от тях.
- с цел опазване здравето на подрастващите, през зимните месеци да се предлага на децата питейна вода (когато се използва такава) на „стайна температура“, което би могло да се допусне като същата предварително се налива в съдове, отговарящи на изискванията за контакт с храни, в които водата се подменя няколко пъти през деня.
- процесът на пиене на вода да бъде организиран така, че да не се допуска ограничаване на децата и да се осигурят дневните нужди от вода на детето в различните възрасти.
Периодично Министерство на здравеопазването, чрез РЗИ извършва насочени проверки на територията на цялата страна за това каква вода се използва в детските и учебни заведения и при условие, че се предлага бутилирана вода какви видове бутилирани води се предлагат в детските и учебни заведения, прилага ли се системата за управление на безопасността на продуктите и добри хигиенни практики при предлагането на бутилирани води чрез системи топла/студена вода в детски и учебни заведения, качеството на предлаганата от системите вода, допуска ли се предлагането на натурални минерални води, които не следва да се предлагат регулярно на децата до 7 годишна възраст в детски заведения и др.
В допълнение към горното и в контекста на постъпили въпроси, ви информираме, че в детските заведения задължително се спазва противоепидемичен и хигиенен режим в изпълнение на регламентираните изисквания в Наредба № 26 и Наредба № 3. В тази връзка внасянето и използването на лични вещи от децата в детските заведения крие риск от създаването на предпоставки за възникването на епидемични взривове и разпространението на заразни заболявания.
Видно от гореизложеното законодателят е създал условия за защита здравето на населението, като отговорността за организирането на цялостната дейност на детските заведения се възлага на техните директори.
Като изразяваме благодарност за изразената от родители гражданска позиция, Ви уведомяваме, че към настоящия момент Министерство на здравеопазването подготвя промяна в нормативната уредба, с цел по-ясна регламентация на обсъжданите по –горе въпроси.
Проекта на изменение на нормативните актове ще бъде процедиран по реда на чл. 26 от Закона за нормативните актове, вкл. ще бъде публикуван и за обществено обсъждане.