26 ЮНИ – Световен ден за борба с наркотиците
На 26 юни 1988 г. за първи път се отбелязва обявеният от ООН Ден за борба с наркоманията. Датата е приета от Общото събрание на ООН през 1987 г. На този ден всички хора по света могат да изразят своята съпричастност и активна позиция в битката с разпространението на наркоманията.
Службата по наркотиците и престъпността на ООН /UNODC/ всяка година определя тема за 26 юни и започва целогодишно провеждане на световна информационна кампания - за да се повиши ангажираността на хората и противопоставянето на разпространението на наркотици, на употребата и злоупотребата с тях и незаконния им трафик. Дава се възможност на всеки да се информира, да помисли, да разбере какво отнемат психоактивните вещества по отношение на здравето, социалната ангажираност и личностното израстване.
С отбелязването на този ден се цели разпространение на разбирането, че превенцията на употребата на наркотици е ефективна инвестиция в благосъстоянието на нашите деца и младежи, семейства и общности. В основата на превенцията стои много проста концепция: слушането. Някои признаци:
- В ранна детска възраст чертите на личността или темпераментът могат да бъдат индикатор за повишен риск от злоупотреба с наркотици. Необщителните и агресивните деца, например, често проявяват проблемно поведение във взаимодействие с техните семейства, връстници и други, които срещат в социалната си среда.
- Училищният неуспех, принадлежност към зависими връстници, също могат да бъдат рискови фактори за злоупотреба с наркотици в юношеството. Проучванията показват, че децата с лошо училищно представяне и неподходящо социално поведение на 7-9-годишна възраст имат по-голяма вероятност да бъдат замесени в злоупотребата с наркотични вещества на 14 или 15-годишна възраст. Ранната превенция може да предотврати много рискови поведения при юношите.
Никотинът е най-широко използвания лек стимулант, към който стотици милиони хора имат силна зависимост. Притежава свойства, по които се отличава от останалите стимуланти – той едновременно потиска напрежението и леко стимулира интелекта, но е твърде кратко действащ, предизвиква силна зависимост и има твърде неприятни странични ефекти. А най-вредният от възможните начини за употребата му е пушенето на тютюн.
Вдишването на тютюневия дим от непушачите в стаята (пасивно пушене) може да им причини дихателни проблеми и астма. Особено уязвими в това отношение са малките деца и бебетата. Пушенето от бъдещите майки, особено по време на бременността, може да се отрази на плода. По-вероятно е детето да се роди с намалено тегло, да има други усложнения, да е по-податливо на заболявания.
Алкохолът е най-широко употребяваният психоактивен наркотик в страната. Той е най-често опитваната дрога и сред юношите; около 96% от учениците между 15 и 18 г. са опитвали алкохол по някакъв повод, а 52% от тях са се напивали поне веднъж.
Наркотични вещества (наркотици) са група фармакологични вещества, които действат предимно върху централната нервна система и при внасяне в организма предизвикват ступор, който може да се чувства като успокоение или наркотичен сън. Ефектите на наркотичните вещества зависят от дозата, начина, по който влизат в човешкото тяло, а също и очакванията на консумиращия ги. Отделно от тяхната клинична употреба за лечение на болка, кашлица или остра диария, наркотичните вещества имат свойството да произвеждат състояния на блаженство и еуфория, а също да редуцират агресия и тревожност. Последното води до широката им употреба като развлекателни дроги и свойството да произвежда зависимост у някои от ползващите ги. Наркотиците съществуват в различна форма – течна, на прах, на таблетки. Те може да са с естествен или синтетичен произход. Психоактивните вещества въздействат и на психиката, и на тялото и предизвикват физическа или психическа зависимост. Причините, поради които се посяга към наркотика, най-често са: от любопитство, за да подражават, поради стрес, за да подтиснат собствени проблеми, защото считат, че е обичайно за младите хора, от скука, за да се противопоставят на възрастните, поради въздействие на приятели, поради липса на емоционална връзка със семейството и подкрепа.
Хората, зависими от наркотиците, имат трудности в осъществяването на нормално общуване, поведението им е насочено преди всичко към набавяне на веществото, те нараняват близките си, губят приятелите и работата си. Наркотиците намаляват способността за правилна преценка. Това означава, че наркоманите често поемат повече рискове, например като това да правят секс без да вземат предпазни мерки. Това може да доведе до инфектиране с хепатит, ХИВ и други болести предавани по полов път.
Тежко е въздействието на незаконните наркотици върху здравето, развитието, мира и сигурността. Всяка година около 200 000 души умират, поради незаконни наркотици. Но вредите, нанесени върху живота и общностите, не спират с това. Употребата на наркотици вреди на здравето под формата на инвалидизиращи ХИВ, хепатит и туберкулоза, докато трафикът на наркотици подхранва прането на пари и смъртоносния тероризъм. Корупцията - великият фактор за организираната престъпност, съществува в цялата верига на предлагането на наркотици.
Цялостното въздействие от употребата на наркотици от гледна точка на здравето и последствията продължава да бъде опустошително!