31 май - Световен ден без тютюнев дим «Примамливи продукти. Скрити намерения. Разкриване на опасностите».
Всяка година Световната здравна организация на 31 май отбелязва Световния ден без тютюнопушене. Кампанията е насочена за повишаване на осведомеността относно вредите и последиците от употребата на тютюн и тютюневи изделия. Мотото на тематичния ден за 2025 г. е „Примамливи продукти. Скрити намерения. Разкриване на опасностите“.
Във връзка с това екипът на РЗИ - Пловдив организира на 30.05.2025 година кампания в Цар Симеоновата градина от 11:00 ч. до 19:00 ч., за запознаване на обществеността с вредите от употребата на тютюн и тютюневи изделия и повишаване на информираността за методите за отказване от тютюнопушенето.
- На всеки желаещ ще бъде измерен въглеродния оксид в издишания въздух и количеството на карбоксихемоглобин в кръвта („Smoker lyzer”).
- На 29.05.2025 ще се проведе беседа сред учениците на Национална гимназия за сценични и екранни изкуства.
- В Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ ще се проведе конкурс на тема „Вредата от цигарения дим“, като учениците ще изработват плакати по зададената тема и най-добрите ще бъдат отличени.
Тютюнът е единствената легално продавана стока, която убива повече от половината от тези, които я употребяват. Цигареният дим съдържа повече от 7000 вещества, от които 69 са с доказан канцерогенен, мутагенен и тератогенен ефект, а над 300 имат биологична токсичност и иритативен ефект върху епитела на дихателните пътища. Няма безопасно ниво на въздействие на цигарения дим върху човека.
По данни от проведеното в края на 2024 г. Национално проучване относно нагласи и употреба на психоактивни вещества сред населението в Република България– 60,4% от българите на възраст 15-64 г. са употребявали поне веднъж в живота си цигари; 52,6% - са ги употребявали през последните 12 месеца; 49,9% – през последните 30 дни, а 37,1% – през последните 24 часа . 32,1% от населението на възраст 15-64 г. са употребявали поне веднъж в живота си електронни цигари; 29,4% са ги употребявали през последните 12 месеца; 20,2% – през последните 30 дни, а 7,6% – през последните 24 часа. Устройства за нагряване на тютюн са употребявали поне веднъж в живота си 10,6% от населението на възраст 15-64 г.; 10,0% - през последните 12 месеца; 6,5% – през последните 30 дни, а 2,2% – през последните 24 часа преди провеждане на проучването. 16,1% от населението на възраст 15-64 г. са употребявали са поне веднъж в живота си наргиле; 13,7% са го употребявали през последните 12 месеца; 8,8% – през последните 30 дни, а 2,6% – през последните 24 часа преди провеждане на проучването. Няма съществена разлика по отношение на употребата на цигари между възрастовите групи 15-64 г. и 15-29 г. Когато обаче става въпрос за по-съвременните продукти за пушене (електронни цигари, наргиле, устройства за нагряване на тютюн), то разпространението на употребата им сред младите хора (на възраст 15-29 г.) е доста по-голямо.
По отношение на употребата на електронни цигари от юношите на възраст 13-15 години в данните за България се отбелязва ръст от 10,8% - през 2015 г. до 23,3% - през 2023 г. България е на първо място по дял настоящи пушачи на електронни цигари сред 11- и 13-годишните, а 15-годишните са на трето по употреба на електронни цигари, сред 44 страни и региони от Европа, Централна Азия и Канада.
Тютюнопушенето е основна причина за възникването, както и за по-тежкото протичане на хроничните неспецифични белодробни заболявания- хроничен бронхит, астма, хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) и емфизем. Доказано е значението му като рисков фактор за развитието на заболявания на сърдечно-съдовата система –исхемична болест на сърцето, инфаркт на миокарда, атеросклероза и периферна съдова болест, както и за развитието на мозъчно-съдови заболявания - хеморагични и тромботични инсулти и онкологични заболявания на белия дроб, ларинкса, устната кухина, фаринкса, хранопровода, стомаха, панкреаса, пикочния мехур и левкемии. Намалява фертилитета при жените, при мъжете намалява производството на семенна течност с 24% и се увеличава относителният дял на спермата с груби аномалии. Тютюнопушенето по време на бременност води до увеличен риск от спонтанни аборти, преждевременна фетална смърт, намалено тегло на новороденото, забавено умствено и физическо развитие на бебето. Децата на родители пушачи страдат по-често от пневмонии, бронхити, астма и отит на средното ухо.
Употребата на електронните цигари (вейпове) уврежда сърдечно-съдовата и дихателната система. Доказана е връзката с основните респираторни заболявания и астма. Води до хиперлипидемия, превъзбуда на симпатиковата нервна система, увреда на ДНК и активация на макрофагите. По данни на СЗО младите хора използват в по- голям процент електронни цигари спрямо възрастните. В детска възраст никотинът нарушава развитието на мозъка с дългосрочни последствия като обучителни нарушения и тревожност. Употребата на над 16 хиляди вида ароматизатори, харесвани от деца, повишават токсичността, а „маслото“ води до облитериращ бронхиолит.
Агресивната реклама на елктронните цигари, насочена към децата и младите хора, необявеното вкарване на никотин в обявените за безникотинови течности, използването на никотинови соли за подобряване на вкуса водят до бързото възникване на зависимост и преминаване към употребата на тютюн. А 59% от потребителите на електронни цигари и 79% от тези на нагреваеми тютюневи изделия ги съчетават с пушене на традиционни цигари, което засилва никотиновата зависимост и нанася по-големи щети на здравето от употребата на един тютюнев продукт.
Отказването от цигарите не е лесно, но ще донесе драстично подобрение на Вашето здраве. След първата година рискът от исхемична болест на сърцето намалява с 50%, а 10 години след спирането на цигарите, се изравнява с този за непушачите. След 5 години рискът от мозъчен инсулт се изравнява с този при непушачите. Отказвайки цигарите понижавате риска от развитие на различните видове рак - рак на белите дробове, рак на устата и гърлото, рак на панкреаса, рак на пикочния мехур и бъбреците, миелоидна и моноцитна левкемия, рак на шийката на матката, рак на стомаха. Ако спрете да пушите преди 45-годишна възраст, давате възможност да бъдат избегнати симптомите на хроничната обструктивна белодробна болест, до към 65-70 годишна възраст, и евентуалната инвалидност.
Всеки желаещ да откаже цигарите може да получи консултативна помощ, всеки делничен ден, след предварително заявяване на телефони: +359 32 646 667. в Консултативния кабинет за отказване от тютюнопушене, находящ се в сградата на РЗИ - Пловдив, ул. „Перущица” № 1, Южно крило, ет. ІІ, каб. № 16.